Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
HTRC11001T/02EE,11
RFID Reader IC 125kHz - - 4.5V ~ 5.5V 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Availability: Out of Stock
Package Type: SOIC-14
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the HTRC11001T/02EE,11 by NXP Semiconductors and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the HTRC11001T/02EE,11
| Part Name | HTRC11001T/02EE,11 |
| Manufacturer | NXP USA |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | End of Life |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Technology | RFID |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 4.5 V |
| Maximum Operating Band 1 Frequency | 125 (kHz) |
| Height | 1.45 (mm) |
| Modulation Technique | ASK |
| Width | 4 (mm) |
| Length | 8.75 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number Of Operating Bands | 1 |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 14 |
| Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 (mm) |
Inventory for the HTRC11001T/02EE,11 by NXP Semiconductors from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the HTRC11001T/02EE,11
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.