Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
ICL7611DCBAZ
Standard (General Purpose) Amplifier 1 Circuit Single-Ended 8-SOIC
Availability: In Stock
Package Type: SO-8
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the ICL7611DCBAZ by Renesas and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the ICL7611DCBAZ
| Part Name | ICL7611DCBAZ |
| Manufacturer | Renesas Electronics |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Rail To Rail | No |
| Typical Dual Supply Voltage (V) | ±3 V, ±5 V |
| Typical Input Voltage Noise Density (V) | 100 (nV/√Hz) |
| Typical Gain Bandwidth Product | 1.4 (MHz) |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Typical Slew Rate | 1.6 (V/µs) |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Number Of Channels Per Chip | 1 |
| Length | 5 (mm) |
| Height | 1.5 (mm) |
| Width | 4 (mm) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3 → 15 V |
| Package Type | SOIC |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Typical Voltage Gain (V) | 104 dB |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Pin Count | 8 |
Inventory for the ICL7611DCBAZ by Renesas from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| RS UK |
2,246
|
|
Visit Site | |
| TME |
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the ICL7611DCBAZ
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.