Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
ICL7650SCPA-1Z
IC OP AMP, 2MHZ, SUPPER CHOPPER; No. of Amplifiers:1; Op Amp Type:CMOS; Gain, Bandwidth -3dB:2MHz; Slew Rate:2.5V/µs; Voltage, Supply Min:4.5V; Voltage, Supply Max:16V; Termination Type:Through Hole; Case Style:PDIP; No. of Pins:8; Operating Temperature Range:0°C to +70°C; Amplifier IC Type:7650; Base Number:7650; Gain Bandwidth:2MHz; Temp, Op. Max:75°C; Temp, Op. Min:0°C; Voltage, Input Offset Max:5µV; Voltage, Supply +Nom:18V
Availability: In Stock
Package Type: DIP-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the ICL7650SCPA-1Z by Renesas and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the ICL7650SCPA-1Z
| Part Name | ICL7650SCPA-1Z |
| Manufacturer | Renesas Electronics |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Typical Dual Supply Voltage (V) | ±3 V, ±5 V |
| Typical Voltage Gain (V) | 150 dB |
| Dimensions | 10.16 x 7.11 x 4.95 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Typical Slew Rate | 2.5 (V/µs) |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Number Of Channels Per Chip | 1 |
| Rail To Rail | No |
| Typical Gain Bandwidth Product | 2 (MHz) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3 → 15 V |
| Width | 7.11 (mm) |
| Length | 10.16 (mm) |
| Package Type | PDIP |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Amplifier Type | Chopper Stabilized |
| Height | 4.95 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Pin Count | 8 |
Inventory for the ICL7650SCPA-1Z by Renesas from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
771
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
645
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the ICL7650SCPA-1Z
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.