Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
IM07GR
SnapVerified
RELAY, SIGNAL, IM, 24VDC, 2A, DPDT, PCB MOUNT, AXICOM | TE Connectivity IM07GR
Availability: In Stock
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the IM07GR by TE Connectivity and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the IM07GR
| Part Name | IM07GR |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Dimensions (L x W x H) (Approximate) | 10 x 6 x 5.65 |
| Category | Relays |
| Coil Power Rating (DC) | 200 |
| Contact Limiting Making Current (A) | 2 |
| Relay Type | IM Relay |
| Height Class (Mechanical) | 0 – 6 mm |
| Width | .222 |
| Insulation Initial Resistance | 1000000 |
| Contact Limiting Continuous Current (A) | 2 |
| Contact Switching Voltage (Max) (V) | 250 |
| Coil Resistance | 2880 |
| Contact Current Class (A) | 0 – 2 A |
| Contact Arrangement | 2 Form C (2 CO) |
| Coil Type | Monostable |
| Contact Number of Poles | 2 |
| Contact Plating Material | Gold |
| TE Internal Number | 4-1462037-7 |
| Performance Type | Standard |
| Width Class (Mechanical) | 0 – 6 mm |
| Additional Features | Gull Wing |
| Terminal Type | PCB-SMT |
| Contact Special Features | Bifurcated/Twin Contacts |
| Insulation Initial Dielectric Between Contacts and Coil | 1800 |
| Operating Temperature Range | -40 – 85 |
| Coil Voltage Rating (V) | 24 |
| Packaging Method | Reel |
| Insertion Loss (HF Parameter) | -.03dB @ 100MHz |
| Environmental Ambient Temperature (Max) | 85 |
| Length | 10 |
| Length Class (Mechanical) | 0 – 10 mm |
| Contact Switching Load (Min) | .1mA @ .0001V |
| Insulation Special Features | 2500V Initial Surge Withstand Voltage between Contacts & Coil |
| Insulation Initial Dielectric Between Coil/Contact Class | 1500 V – 2500 VA |
| Coil Magnetic System | Monostable, DC, Polarized |
| Actuating System | DC |
| RoHS | True |
| Isolation (HF Parameter) | -18.8dB @ 900MHz |
| Environmental Ambient Temperature Class | 70 – 85°C |
| Product Type | Relay |
| Weight | .75 |
| Mounting Type | Printed Circuit Board |
| Contact Limiting Short-Time Current (A) | 2 |
| Contact Current Rating (A) | 2 |
| Contact Limiting Breaking Current (A) | 2 |
| Coil Power Rating Class | 50 – 300 mW |
| Height | 5.65 |
| Voltage Standing Wave Ration (HF Parameter) (V) | 1.06 @ 100MHz |
| Termination Type | Surface Mount |
| Insulation Initial Dielectric Between Adjacent Contacts | 1000 |
| Contact Voltage Rating (V) | 250 |
| Environmental Category of Protection | RTV |
| Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts | 1000 |
| Contact Material | PdRu+Au |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
Inventory for the IM07GR by TE Connectivity from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
12,588
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
23,334
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
13,000
|
198 x $1.52
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
17,066
|
|
Visit Site | |
| Heilind Americas |
7,500
|
1 x $1.74
|
Visit Site | |
| Newark |
3
|
|
Visit Site | |
| Onlinecomponents |
4,348
|
|
Visit Site | |
| Sager |
|
1,000 x $3.58
|
Visit Site | |
| TE Store |
13,468
|
|
Visit Site | |
| TTI Europe |
44,000
|
|
Visit Site | |
| Verical |
1,000
|
1,000 x $2.71
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
17,061
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the IM07GR
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.