Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
INA114BU
1-MHz, 50-μV, 11-nV/√Hz, 3mA-power, precision instrumentation amplifier
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-16
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the INA114BU by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the INA114BU
| Part Name | INA114BU |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Minimum Cmrr | 115 (dB) |
| Maximum Input Offset Voltage (V) | 50 (µV) |
| Typical Dual Supply Voltage (V) | ±12 V, ±15 V, ±3 V, ±5 V, ±9 V |
| Dimensions | 10.28 x 7.52 x 2.35 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Width | 7.52 (mm) |
| Power Supply Type | Dual |
| Typical Gain Bandwidth Product | 1 (MHz) |
| Height | 2.35 (mm) |
| Maximum Input Resistance | 10 (GΩ) |
| Length | 10.28 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Supply Current (A) | 3 mA |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 16 |
Inventory for the INA114BU by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
1,610
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
698
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
200
|
21 x $14.44
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
4,227
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the INA114BU
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.