Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
INA126E/250
36V microPower (175-µA), 250-µV offset, precision instrumentation amplifier
Availability: In Stock
Package Type: VSSOP-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the INA126E/250 by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the INA126E/250
| Part Name | INA126E/250 |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Minimum Cmrr | 83 (dB) |
| Maximum Input Offset Voltage (V) | 0.25 (mV) |
| Typical Dual Supply Voltage (V) | ±15 (V) |
| Dimensions | 3 x 3 x 0.97 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Width | 3 (mm) |
| Power Supply Type | Dual |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3 V, 5 V, 9 V, 12 V, 15 V, 18 V, 24 V, 28 V |
| Height | 0.97 (mm) |
| Maximum Input Resistance | 1 (GΩ) |
| Length | 3 (mm) |
| Package Type | MSOP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Rail To Rail | No |
| Maximum Supply Current (A) | 0.2 mA |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 8 |
Inventory for the INA126E/250 by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
488
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
18,310
|
112 x $2.69
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the INA126E/250
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.