Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
INA145UA
Programmable Gain Difference Amplifier
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the INA145UA by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the INA145UA
| Part Name | INA145UA |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | End of Life |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Minimum Cmrr | 76 (dB) |
| Maximum Input Offset Voltage (V) | 1 (mV) |
| Typical Dual Supply Voltage (V) | ±12 V, ±15 V, ±3 V, ±5 V, ±9 V |
| Dimensions | 4.9 x 3.91 x 1.58 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Width | 3.91 (mm) |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Number Of Channels Per Chip | 1 |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 12 V, 15 V, 18 V, 24 V, 28 V, 5 V, 9 V |
| Height | 1.58 (mm) |
| Maximum Input Resistance | 0.08 (MΩ) |
| Length | 4.9 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Maximum Voltage Gain (V) | 60 (dB) |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 8 |
Inventory for the INA145UA by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
2,833
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
3,200
|
N/A | Visit Site | |
| Texas Instruments |
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the INA145UA
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.