Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
INA188ID
36-V, Zero-Drift, Rail-to-Rail-Out Instrumentation Amplifier
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the INA188ID by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the INA188ID
| Part Name | INA188ID |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Minimum Cmrr | 102 dB @ 1000 Gain |
| Maximum Input Offset Voltage (V) | ±55 (µV) |
| Typical Dual Supply Voltage (V) | ±2 ±18 (V) |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Width | 4 (mm) |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Typical Gain Bandwidth Product | 600 (kHz) |
| Height | 1.5 (mm) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 4 36 V |
| Maximum Input Resistance | 50 (kΩ) |
| Length | 5 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Rail To Rail | Rail to Rail Output |
| Maximum Supply Current (A) | ±10 mA |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 8 |
Inventory for the INA188ID by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
864
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
27,874
|
182 x $1.65
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
31,439
|
|
Visit Site | |
| Verical |
12
|
2 x $3.68
|
Visit Site |
No issues have been reported for the INA188ID
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.