Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
IPB034N06L3GATMA1
OptiMOS™ 60V is a perfect choice for synchronous rectification in switched mode power supplies (SMPS) such as those found in servers and desktops and tablet charger. In addition these devices can be used for a broad range of industrial applications including motor control, solar micro inverter and fast switching DC-DC converter.
Availability: In Stock
Package Type: TO-263AB
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the IPB034N06L3GATMA1 by Infineon and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the IPB034N06L3GATMA1
| Part Name | IPB034N06L3GATMA1 |
| Manufacturer | Infineon |
| Product Link | https://www.infineon.com/cms/en/product/power/mosfet/12v-300v-n-channel-power-mosfet/ipb034n06l3-g/ |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | End of Life |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 90 A |
| Transistor Material | Si |
| Width | 9.45 (mm) |
| Transistor Configuration | Single |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 60 V |
| Maximum Gate Threshold Voltage (V) | 2.2 (V) |
| Package Type | D2PAK (TO-263) |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | 1.2 (V) |
| Maximum Operating Temperature | +175 °C |
| Typical Gate Charge @ Vgs | 59 nC @ 10 V |
| Channel Type | N |
| Length | 10.31 (mm) |
| Pin Count | 3 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Power Dissipation | 167 W |
| Series | OptiMOS™ 3 |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | -20 V, +20 V |
| Height | 4.57 (mm) |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Forward Diode Voltage (V) | 1.2 (V) |
| Maximum Drain Source Resistance | 3.7 mΩ |
Inventory for the IPB034N06L3GATMA1 by Infineon from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
1,860
|
105 x $2.87
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
|
1 x $2.16
|
Visit Site | |
| Mouser |
|
N/A | Visit Site | |
| Rutronik |
|
1,000 x $0.87
|
Visit Site | |
| Verical |
700
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the IPB034N06L3GATMA1
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.