Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
IPD025N06N
N-Channel 60 V 90A (Tc) 3W (Ta), 167W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Availability: In Stock
Package Type: TO-252-3
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the IPD025N06N by Infineon and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the IPD025N06N
| Part Name | IPD025N06N |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 60 V |
| Width | 6.22 (mm) |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 90 A |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | -20 V, +20 V |
| Series | OptiMOSâ„¢ 5 |
| Channel Type | N |
| Maximum Power Dissipation | 167 W |
| Height | 2.41 (mm) |
| Channel Mode | Enhancement |
| Length | 6.73 (mm) |
| Maximum Drain Source Resistance | 3.8 mΩ |
| Typical Gate Charge Vgs | 71 nC @ 30 V |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Forward Diode Voltage (V) | 1.2 (V) |
| Package Type | DPAK (TO-252) |
| Transistor Material | Si |
| Maximum Operating Temperature | +175 °C |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
Inventory for the IPD025N06N by Infineon from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
6,798
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
13,674
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
25,000
|
335 x $1.04
|
Visit Site | |
| CoreStaff |
2,440
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
6,252
|
2,500 x $0.95
|
Visit Site | |
| Verical |
2,440
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the IPD025N06N
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.