Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
IPD90N06S404ATMA2
N-channel - Enhancement mode | AEC qualified | MSL1 up to 260C peak reflow | 175C operating temperature | Green Product (RoHS compliant) | 100% Avalanche tested
Availability: In Stock
Package Type: TO-252-3
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the IPD90N06S404ATMA2 by Infineon and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the IPD90N06S404ATMA2
| Part Name | IPD90N06S404ATMA2 |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| RoHS | True |
| Product Link | https://www.infineon.com/cms/en/product/power/mosfet/20v-800v-automotive-mosfet/55v-60v-n-channel-automotive-mosfet/ipd90n06s4-04/ |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 60 V |
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 90 A |
| Series | CoolMOSâ„¢ |
| Channel Type | N |
| Maximum Gate Threshold Voltage (V) | 4 (V) |
| Maximum Drain Source Resistance | 0.0038 Ω |
| Package Type | TO-252 |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Transistor Material | Silicon |
| Pin Count | 3 |
Inventory for the IPD90N06S404ATMA2 by Infineon from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
7,948
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
14,900
|
231 x $1.30
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
10,000
|
|
Visit Site | |
| Verical |
1,780
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the IPD90N06S404ATMA2
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.