Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
IPT015N10N5
N-Channel 100 V 300A (Tc) 375W (Tc) Surface Mount PG-HSOF-8-1
Availability: In Stock
Package Type: POWERSFN-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the IPT015N10N5 by Infineon and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the IPT015N10N5
| Part Name | IPT015N10N5 |
| Manufacturer | Infineon |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 300 A |
| Width | 10.58 (mm) |
| Transistor Configuration | Single |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 100 V |
| Maximum Gate Threshold Voltage (V) | 3.8 (V) |
| Package Type | HSOF-8 |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | 2.2 (V) |
| Maximum Operating Temperature | +175 °C |
| Channel Type | N |
| Length | 10.1 (mm) |
| Typical Gate Charge Vgs | 169 nC @ 10 V |
| Pin Count | 8 |
| Channel Mode | Enhancement |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Power Dissipation | 375 W |
| Series | OptiMOSâ„¢ 5 |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | 20 V |
| Height | 2.4 (mm) |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Forward Diode Voltage (V) | 1.2 (V) |
| Maximum Drain Source Resistance | 2 mΩ |
Inventory for the IPT015N10N5 by Infineon from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| CoreStaff |
1,351
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the IPT015N10N5
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.