Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
IRF2807PBF
MOSFET, Power,N-Ch,VDSS 75V,RDS(ON) 13 Milliohms,ID 82A,TO-220AB,PD 230W,gFS 38S | Infineon IRF2807PBF
Availability: In Stock
Package Type: TO-220-3
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the IRF2807PBF by Infineon and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the IRF2807PBF
| Part Name | IRF2807PBF |
| Manufacturer | Infineon |
| Category | Electronic Components |
| Product Link | https://www.infineon.com/cms/en/product/power/mosfet/12v-300v-n-channel-power-mosfet/irf2807/ |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Not Recommended for New Designs |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 82 A |
| Transistor Material | Si |
| Width | 4.69 (mm) |
| Transistor Configuration | Single |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 80 V |
| Maximum Gate Threshold Voltage (V) | 4 (V) |
| Package Type | TO-220AB |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | 2 (V) |
| Maximum Operating Temperature | +175 °C |
| Channel Type | N |
| Length | 10.54 (mm) |
| Typical Gate Charge Vgs | 160 nC @ 10 V |
| Pin Count | 3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Power Dissipation | 230 W |
| Series | HEXFET |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | -20 V, +20 V |
| Height | 8.77 (mm) |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Maximum Drain Source Resistance | 13 mΩ |
Inventory for the IRF2807PBF by Infineon from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
3,089
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
61,100
|
805 x $0.37
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
45,294
|
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Buerklin |
|
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
894
|
1 x $2.21
|
Visit Site | |
| Conrad |
|
1 x $0.88
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
422
|
|
Visit Site | |
| Newark |
422
|
|
Visit Site | |
| RS Americas |
88
|
|
Visit Site | |
| Rutronik |
850
|
|
Visit Site | |
| Schukat Electronic |
2,260
|
|
Visit Site | |
| TME |
618
|
|
Visit Site | |
| Verical |
11,759
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
422
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the IRF2807PBF
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.