Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
IRF4905PBF
MOSFET, Power,P-Ch,VDSS -55V,RDS(ON) 0.02Ohm,ID -74A,TO-220AB,PD 200W,VGS +/-20V | Infineon IRF4905PBF
Availability: In Stock
Package Type: TO-220
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the IRF4905PBF by Infineon and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the IRF4905PBF
| Part Name | IRF4905PBF |
| Manufacturer | Infineon |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Product Link | https://www.infineon.com/cms/en/product/power/mosfet/20v-250v-p-channel-power-mosfet/irf4905/ |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 55 V |
| Typical Gate Charge @ Vgs | 180 nC @ 10 V |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 74 A |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | -20 V, +20 V |
| Series | HEXFET |
| Maximum Power Dissipation | 200 W |
| Transistor Material | Si |
| Height | 8.77 (mm) |
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Gate Threshold Voltage (V) | 4 (V) |
| Maximum Drain Source Resistance | 20 mΩ |
| Package Type | TO-220AB |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | 2 (V) |
| Channel Type | P |
| Maximum Operating Temperature | +175 °C |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
Inventory for the IRF4905PBF by Infineon from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Avnet America |
8,359
|
|
Visit Site | |
| Buerklin |
49
|
1 x $1.15
|
Visit Site | |
| Conrad |
197
|
|
Visit Site | |
| CoreStaff |
1,000
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
59,982
|
|
Visit Site | |
| Newark |
65,563
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
410
|
|
Visit Site | |
| Rutronik |
4,900
|
|
Visit Site | |
| Schukat Electronic |
9,470
|
|
Visit Site | |
| TME |
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
60,242
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the IRF4905PBF
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.