Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
IRF510
N-Channel 100 V 5.6A (Tc) 3.7W (Ta), 43W (Tc) Surface Mount D²PAK (TO-263)
Availability: Out of Stock
Package Type: TO-220-3
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the IRF510 by Vishay and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the IRF510
| Part Name | IRF510 |
| Manufacturer | Vishay Siliconix |
| RoHS | No |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 100 V |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 5.6 A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | -20 V, +20 V |
| Maximum Power Dissipation | 43 W |
| Transistor Material | Si |
| Channel Mode | Enhancement |
| Height | 9.01 (mm) |
| Width | 4.7 (mm) |
| Length | 10.41 (mm) |
| Maximum Drain Source Resistance | 540 mΩ |
| Package Type | TO-220AB |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | 2 (V) |
| Typical Gate Charge Vgs | 8.3 nC @ 10 V |
| Channel Type | N |
| Maximum Operating Temperature | +175 °C |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
We could not find inventory or pricing across major distributors for the IRF510 by Vishay.
Related Questions
Issue with real TO-220 dimension
There are problems with dimmension, real TO-220 package has 10.3mm width in region wider, this pa... (more)
Added 1 year, 6 months ago.
No issues have been reported for the IRF510
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.