Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
IRF540ZPBF
MOSFET, Power,N-Ch,VDSS 100V,RDS(ON) 21 Milliohms,ID 36A,TO-220AB,PD 92W,gFS 36V | Infineon IRF540ZPBF
Availability: In Stock
Package Type: TO-220-3
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the IRF540ZPBF by Infineon and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the IRF540ZPBF
| Part Name | IRF540ZPBF |
| Manufacturer | Infineon |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Product Link | https://www.infineon.com/cms/en/product/power/mosfet/12v-300v-n-channel-power-mosfet/irf540z/ |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 36 A |
| Transistor Material | Si |
| Width | 4.69 (mm) |
| Transistor Configuration | Single |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 100 V |
| Maximum Gate Threshold Voltage (V) | 4 (V) |
| Package Type | TO-220AB |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | 2 (V) |
| Maximum Operating Temperature | +175 °C |
| Typical Gate Charge @ Vgs | 42 nC @ 10 V |
| Channel Type | N |
| Length | 10.54 (mm) |
| Pin Count | 3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Power Dissipation | 92 W |
| Series | HEXFET |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | -20 V, +20 V |
| Height | 8.77 (mm) |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Maximum Drain Source Resistance | 27 mΩ |
Inventory for the IRF540ZPBF by Infineon from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
42,103
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
5,410
|
760 x $0.40
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
35,243
|
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
349
|
|
Visit Site | |
| Conrad |
1,044
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
8,925
|
|
Visit Site | |
| Newark |
11,140
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
673
|
|
Visit Site | |
| Rutronik |
1,400
|
|
Visit Site | |
| Schukat Electronic |
470
|
|
Visit Site | |
| TME |
2,372
|
|
Visit Site | |
| Verical |
35,232
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
9,206
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the IRF540ZPBF
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.