Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
IRF7319TRPBF
IRF7319TRPBF Dual N/P-channel MOSFET Transistor, 4.9 A, 6.5 A, 30 V, 8-Pin SOIC | Infineon IRF7319TRPBF
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the IRF7319TRPBF by Infineon and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the IRF7319TRPBF
| Part Name | IRF7319TRPBF |
| Manufacturer | Infineon |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Product Link | https://www.infineon.com/cms/en/product/power/mosfet/20v-60v-complementary-mosfet/irf7319/ |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 4.9 A, 6.5 A |
| Transistor Material | Si |
| Width | 4 (mm) |
| Transistor Configuration | Isolated |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 30 V |
| Maximum Gate Threshold Voltage (V) | 1 (V) |
| Package Type | SOIC |
| Number Of Elements Per Chip | 2 |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | 1 (V) |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Typical Gate Charge @ Vgs | 22 nC @ 10 V, 23 nC @ 10 V |
| Channel Type | N, P |
| Length | 5 (mm) |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Power Dissipation | 2 W |
| Series | HEXFET |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | -20 V, +20 V |
| Height | 1.5 (mm) |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Maximum Drain Source Resistance | 46 mΩ, 98 mΩ |
Inventory for the IRF7319TRPBF by Infineon from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
5,675
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
12,611
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
14,720
|
885 x $0.34
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
40,000
|
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
4,717
|
|
Visit Site | |
| Conrad |
17
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
68,621
|
|
Visit Site | |
| Newark |
4,773
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
3,020
|
4,000 x $0.43
|
Visit Site | |
| Rutronik |
|
|
Visit Site | |
| Schukat Electronic |
6,200
|
|
Visit Site | |
| Verical |
4,843
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
71,406
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the IRF7319TRPBF
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.