Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
IRF840
N-Channel 500 V 8A (Tc) 3.1W (Ta), 125W (Tc) Surface Mount D²PAK (TO-263)
Availability: Out of Stock
Package Type: TO-220-3
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the IRF840 by Vishay and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the IRF840
| Part Name | IRF840 |
| Manufacturer | Vishay Siliconix |
| RoHS | No |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 500 V |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 8 A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | -20 V, +20 V |
| Maximum Power Dissipation | 125 W |
| Channel Mode | Enhancement |
| Height | 9.01 (mm) |
| Width | 4.7 (mm) |
| Length | 10.41 (mm) |
| Package Type | TO-220AB |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Typical Gate Charge Vgs | 42 nC @ 10 V |
| Channel Type | N |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Maximum Drain Source Resistance | 850 mΩ |
No issues have been reported for the IRF840
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.