Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
IRF9540NSTRLPBF
MOSFET, Power,P-Ch,VDSS -100V,RDS(ON) 0.117Ohm,ID -23A,D2Pak,PD 110W,VGS +/-20V | Infineon IRF9540NSTRLPBF
Availability: In Stock
Package Type: D2PAK
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the IRF9540NSTRLPBF by Infineon and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the IRF9540NSTRLPBF
| Part Name | IRF9540NSTRLPBF |
| Manufacturer | Infineon |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Product Link | https://www.infineon.com/cms/en/product/power/mosfet/20v-250v-p-channel-power-mosfet/irf9540ns/ |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 23 A |
| Transistor Material | Si |
| Width | 9.65 (mm) |
| Transistor Configuration | Single |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 100 V |
| Maximum Gate Threshold Voltage (V) | 4 (V) |
| Package Type | D2PAK (TO-263) |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | 2 (V) |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Channel Type | P |
| Length | 10.67 (mm) |
| Typical Gate Charge Vgs | 73 nC @ 10 V |
| Pin Count | 3 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Power Dissipation | 110 W |
| Series | HEXFET |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | -20 V, +20 V |
| Height | 4.83 (mm) |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Maximum Drain Source Resistance | 117 mΩ |
Inventory for the IRF9540NSTRLPBF by Infineon from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
12,371
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
78,490
|
640 x $0.47
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
97,600
|
|
Visit Site | |
| Verical |
97,600
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the IRF9540NSTRLPBF
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.