Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
IRFB4321PBF
MOSFET, N Ch., 150V, 83A, 15 MOHM, 71 NC QG, TO-220AB, Pb-Free | Infineon IRFB4321PBF
Availability: In Stock
Package Type: TO-220-3
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the IRFB4321PBF by Infineon and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the IRFB4321PBF
| Part Name | IRFB4321PBF |
| Manufacturer | Infineon |
| Category | Electronic Components |
| Life Cycle Status | Part Number Change |
| RoHS | True |
| Product Link | https://www.infineon.com/cms/en/product/power/mosfet/12v-300v-n-channel-power-mosfet/irfb4321/ |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 85 A |
| Transistor Material | Si |
| Width | 4.82 (mm) |
| Transistor Configuration | Single |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 150 V |
| Maximum Gate Threshold Voltage (V) | 5 (V) |
| Package Type | TO-220AB |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | 3 (V) |
| Maximum Operating Temperature | +175 °C |
| Channel Type | N |
| Length | 10.66 (mm) |
| Typical Gate Charge Vgs | 71 nC @ 10 V |
| Pin Count | 3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Power Dissipation | 350 W |
| Series | HEXFET |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | -30 V, +30 V |
| Height | 9.02 (mm) |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Maximum Drain Source Resistance | 15 mΩ |
Inventory for the IRFB4321PBF by Infineon from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
1,373
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
1,660
|
380 x $0.80
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
4,616
|
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Conrad |
200
|
|
Visit Site | |
| CoreStaff |
900
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
253
|
|
Visit Site | |
| Newark |
253
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
159
|
|
Visit Site | |
| Rutronik |
1,400
|
|
Visit Site | |
| Schukat Electronic |
200
|
|
Visit Site | |
| TME |
234
|
|
Visit Site | |
| Verical |
900
|
23 x $3.40
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
253
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the IRFB4321PBF
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.