Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
IRFP260NPBF
MOSFET N-CH 200V 50A TO-247AC
Availability: In Stock
Package Type: TO-247
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the IRFP260NPBF by Infineon and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the IRFP260NPBF
| Part Name | IRFP260NPBF |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Product Link | https://www.infineon.com/cms/en/product/power/mosfet/12v-300v-n-channel-power-mosfet/irfp260n/ |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 50 A |
| Transistor Material | Si |
| Width | 5.3 (mm) |
| Transistor Configuration | Single |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 200 V |
| Maximum Gate Threshold Voltage (V) | 4 (V) |
| Package Type | TO-247AC |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | 2 (V) |
| Maximum Operating Temperature | +175 °C |
| Channel Type | N |
| Length | 15.9 (mm) |
| Typical Gate Charge Vgs | 234 nC @ 10 V |
| Pin Count | 3 |
| Channel Mode | Enhancement |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Power Dissipation | 300 W |
| Series | HEXFET |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | -20 V, +20 V |
| Height | 20.3 (mm) |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Maximum Drain Source Resistance | 40 mΩ |
Inventory for the IRFP260NPBF by Infineon from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Avnet America |
583
|
|
Visit Site | |
| Buerklin |
|
|
Visit Site | |
| Conrad |
43
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
8,361
|
|
Visit Site | |
| Newark |
10,801
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
121
|
|
Visit Site | |
| Rutronik |
375
|
|
Visit Site | |
| Schukat Electronic |
2,925
|
|
Visit Site | |
| TME |
1,065
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
8,366
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the IRFP260NPBF
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.