Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
IRFP2907PBF
MOSFET, Power,N-Ch,VDSS 75V,RDS(ON) 4.5 Milliohms,ID 209A,TO-247AC,PD 470W,-55C | Infineon IRFP2907PBF
Availability: In Stock
Package Type: TO-247
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the IRFP2907PBF by Infineon and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the IRFP2907PBF
| Part Name | IRFP2907PBF |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Product Link | https://www.infineon.com/cms/en/product/power/mosfet/12v-300v-n-channel-power-mosfet/irfp2907/ |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 209 A |
| Transistor Material | Si |
| Width | 5.3 (mm) |
| Transistor Configuration | Single |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 75 V |
| Maximum Gate Threshold Voltage (V) | 4 (V) |
| Package Type | TO-247AC |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | 2 (V) |
| Maximum Operating Temperature | +175 °C |
| Channel Type | N |
| Length | 15.9 (mm) |
| Typical Gate Charge Vgs | 410 nC @ 10 V |
| Pin Count | 3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Power Dissipation | 470 W |
| Series | HEXFET |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | -20 V, +20 V |
| Height | 20.3 (mm) |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Maximum Drain Source Resistance | 5 mΩ |
Inventory for the IRFP2907PBF by Infineon from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
7,318
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
4,365
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
33,420
|
203 x $1.48
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
2,642
|
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
389
|
1 x $2.34
|
Visit Site | |
| Conrad |
47
|
|
Visit Site | |
| CoreStaff |
362
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
780
|
|
Visit Site | |
| Newark |
780
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
1,933
|
|
Visit Site | |
| Rutronik |
|
|
Visit Site | |
| Schukat Electronic |
1,140
|
|
Visit Site | |
| TME |
|
|
Visit Site | |
| Verical |
362
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
780
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the IRFP2907PBF
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.