Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
IRFS7530TRL7PP
RoHS Compliant | Improved Gate, Avalanche and Dynamic dV/dt Ruggedness | Fully Characterized Capacitance and Avalanche SOA | Enhanced body diode dV/dt and dI/dt Capability
Availability: In Stock
Package Type: TO-263-7
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the IRFS7530TRL7PP by Infineon and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the IRFS7530TRL7PP
| Part Name | IRFS7530TRL7PP |
| Manufacturer | Infineon |
| RoHS | True |
| Product Link | https://www.infineon.com/cms/en/product/power/mosfet/12v-300v-n-channel-power-mosfet/irfs7530-7p/ |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 240 A |
| Transistor Material | Si |
| Width | 9.65 (mm) |
| Transistor Configuration | Single |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 60 V |
| Maximum Gate Threshold Voltage (V) | 3.7 (V) |
| Package Type | D2PAK-7 |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | 2.1 (V) |
| Maximum Operating Temperature | +175 °C |
| Channel Type | N |
| Length | 10.67 (mm) |
| Typical Gate Charge Vgs | 236 nC @ 10 V |
| Pin Count | 7 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Power Dissipation | 375 W |
| Series | StrongIRFET |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | -20 V, +20 V |
| Height | 4.83 (mm) |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Maximum Drain Source Resistance | 1.4 mΩ |
Inventory for the IRFS7530TRL7PP by Infineon from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
370
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
48,000
|
320 x $0.95
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
5,600
|
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
11,387
|
|
Visit Site | |
| Conrad |
940
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
2,179
|
|
Visit Site | |
| Newark |
2,954
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
5,378
|
2 x $3.90
|
Visit Site | |
| Rutronik |
|
|
Visit Site | |
| Schukat Electronic |
940
|
|
Visit Site | |
| TME |
431
|
|
Visit Site | |
| Verical |
5,600
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
2,179
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the IRFS7530TRL7PP
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.