Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
IRGPS46160DPBF
IGBT 600V 240A SUPER247
Availability: In Stock
Package Type: TO-247-3
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the IRGPS46160DPBF by Infineon and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the IRGPS46160DPBF
| Part Name | IRGPS46160DPBF |
| Manufacturer | Infineon |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 16 x 5.5 x 20.8 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Power Dissipation | 750 W |
| Maximum Collector Emitter Voltage (V) | 600 V |
| Channel Type | N |
| Maximum Continuous Collector Current (A) | 240 A |
| Maximum Gate Emitter Voltage (V) | ±20 (V) |
| Package Type | Super-247 |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Switching Speed | 8 → 30 (kHz) |
| Maximum Operating Temperature | +175 °C |
| Pin Count | 3 |
| Energy Rating | 500 (mJ) |
| Transistor Configuration | Single |
Inventory for the IRGPS46160DPBF by Infineon from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
N/A | Visit Site | |
|
★ Featured
|
1,500
|
27 x $13.04
|
Visit Site |
No issues have been reported for the IRGPS46160DPBF
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.