Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
IRL540NPBF
RoHS Compliant | Low RDS(on) | Industry-leading quality | Dynamic dv/dt Rating | Fast Switching | Fully Avalanche Rated | 175C Operating Temperature | Logic Level
Availability: In Stock
Package Type: TO-220
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the IRL540NPBF by Infineon and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the IRL540NPBF
| Part Name | IRL540NPBF |
| Manufacturer | Infineon |
| RoHS | True |
| Product Link | https://www.infineon.com/cms/en/product/power/mosfet/12v-300v-n-channel-power-mosfet/irl540n/ |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 100 V |
| Typical Gate Charge @ Vgs | 74 nC @ 5 V |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 36 A |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | -16 V, +16 V |
| Series | HEXFET |
| Channel Type | N |
| Maximum Power Dissipation | 140 W |
| Transistor Material | Si |
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Gate Threshold Voltage (V) | 2 (V) |
| Package Type | TO-220AB |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | 1 (V) |
| Height | 8.77 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +175 °C |
| Maximum Drain Source Resistance | 44 mΩ |
| Transistor Configuration | Single |
Inventory for the IRL540NPBF by Infineon from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
17,566
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
7,360
|
505 x $0.59
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
43,981
|
|
Visit Site | |
| Avnet America |
2,192
|
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
1,019
|
|
Visit Site | |
| Conrad |
395
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
18,043
|
|
Visit Site | |
| Newark |
27,990
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
406
|
|
Visit Site | |
| Rutronik |
900
|
|
Visit Site | |
| Schukat Electronic |
5,250
|
|
Visit Site | |
| TME |
3,141
|
|
Visit Site | |
| Verical |
43,974
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
18,043
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the IRL540NPBF
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.