Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
IRLD014PBF
Power MOSFET,N-Ch,VDSS 60V,RDS(ON) 0.2Ohm,ID 1.7A,HD-1,PD 1.3W,VGS+/-10V,VF 1.6V | Vishay PCS IRLD014PBF
Availability: Out of Stock
Package Type: DIP-4
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the IRLD014PBF by Vishay and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the IRLD014PBF
| Part Name | IRLD014PBF |
| Manufacturer | Vishay |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 60 V |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 1.7 A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | -10 V, +10 V |
| Maximum Power Dissipation | 1.3 W |
| Transistor Material | Si |
| Channel Mode | Enhancement |
| Height | 3.37 (mm) |
| Width | 6.29 (mm) |
| Length | 5 (mm) |
| Maximum Drain Source Resistance | 200 mΩ |
| Package Type | HVMDIP |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | 1 (V) |
| Typical Gate Charge Vgs | 8.4 nC @ 5 V |
| Channel Type | N |
| Maximum Operating Temperature | +175 °C |
| Pin Count | 4 |
| Transistor Configuration | Single |
No issues have been reported for the IRLD014PBF
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.