Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
IRLML0030TRPBF
IRLML0030TRPBF N-channel MOSFET Transistor, 5.3 A, 30 V, 3-Pin SOT-23 | Infineon IRLML0030TRPBF
Availability: In Stock
Package Type: SOT-23-3
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the IRLML0030TRPBF by Infineon and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the IRLML0030TRPBF
| Part Name | IRLML0030TRPBF |
| Manufacturer | Infineon |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Product Link | https://www.infineon.com/cms/en/product/power/mosfet/20v-100v-n-channel-small-power-mosfet/irlml0030/ |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 5.3 A |
| Transistor Material | Si |
| Width | 1.4 (mm) |
| Transistor Configuration | Single |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 30 V |
| Maximum Gate Threshold Voltage (V) | 2.3 (V) |
| Package Type | SOT-23 |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | 1.3 (V) |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Typical Gate Charge @ Vgs | 2.6 nC @ 4.5 V |
| Channel Type | N |
| Length | 3.04 (mm) |
| Pin Count | 3 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Power Dissipation | 1.3 W |
| Series | HEXFET |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | -20 V, +20 V |
| Height | 1.02 (mm) |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Maximum Drain Source Resistance | 27 mΩ |
Inventory for the IRLML0030TRPBF by Infineon from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
41,750
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
3,260
|
1,570 x $0.19
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
249,000
|
|
Visit Site | |
| Avnet America |
6,000
|
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
381,933
|
|
Visit Site | |
| Conrad |
599
|
|
Visit Site | |
| CoreStaff |
5,986
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
16,691
|
|
Visit Site | |
| Newark |
28,881
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
18,020
|
|
Visit Site | |
| Rutronik |
3,000
|
|
Visit Site | |
| Schukat Electronic |
31,400
|
|
Visit Site | |
| Verical |
6,000
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
16,691
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the IRLML0030TRPBF
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.