Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
IRLML6344TRPBF
IRLML6344TRPBF N-channel MOSFET Transistor, 5 A, 30 V, 3-Pin SOT-23 | Infineon IRLML6344TRPBF
Availability: In Stock
Package Type: SOT-23-3
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the IRLML6344TRPBF by Infineon and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the IRLML6344TRPBF
| Part Name | IRLML6344TRPBF |
| Manufacturer | Infineon |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Product Link | https://www.infineon.com/cms/en/product/power/mosfet/20v-100v-n-channel-small-power-mosfet/irlml6344/ |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 5 A |
| Transistor Material | Si |
| Width | 1.4 (mm) |
| Transistor Configuration | Single |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 30 V |
| Maximum Gate Threshold Voltage (V) | 1.1 (V) |
| Package Type | SOT-23 |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | 0.5 (V) |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Channel Type | N |
| Length | 3.04 (mm) |
| Typical Gate Charge Vgs | 6.8 nC @ 4.5 V |
| Pin Count | 3 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Power Dissipation | 1.3 W |
| Series | HEXFET |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | -12 V, +12 V |
| Height | 1.02 (mm) |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Forward Diode Voltage (V) | 1.2 (V) |
| Maximum Drain Source Resistance | 37 mΩ |
Inventory for the IRLML6344TRPBF by Infineon from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
184,601
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
89,311
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
60,050
|
2,975 x $0.10
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
9,000
|
|
Visit Site | |
| Avnet America |
126,000
|
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
120,258
|
25 x $0.09
|
Visit Site | |
| Conrad |
237
|
|
Visit Site | |
| CoreStaff |
9,065
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
38,562
|
|
Visit Site | |
| Newark |
43,093
|
|
Visit Site | |
| RS Americas |
110
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
35,950
|
|
Visit Site | |
| Rutronik |
|
|
Visit Site | |
| Schukat Electronic |
59,600
|
|
Visit Site | |
| TME |
1,978
|
|
Visit Site | |
| Verical |
9,000
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
41,355
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the IRLML6344TRPBF
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.