Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
IRLZ34NPBF
MOSFET, Power,N-Ch,VDSS 55V,RDS(ON) 0.035Ohm,ID 30A,TO-220AB,PD 68W,VGS +/-16V | Infineon IRLZ34NPBF
Availability: In Stock
Package Type: TO-220
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the IRLZ34NPBF by Infineon and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the IRLZ34NPBF
| Part Name | IRLZ34NPBF |
| Manufacturer | Infineon |
| Category | Electronic Components |
| Product Link | https://www.infineon.com/cms/en/product/power/mosfet/12v-300v-n-channel-power-mosfet/irlz34n/ |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Not Recommended for New Designs |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 55 V |
| Typical Gate Charge @ Vgs | 25 nC @ 5 V |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 30 A |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | -16 V, +16 V |
| Series | HEXFET |
| Channel Type | N |
| Maximum Power Dissipation | 68 W |
| Transistor Material | Si |
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Gate Threshold Voltage (V) | 2 (V) |
| Package Type | TO-220AB |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | 1 (V) |
| Height | 8.77 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +175 °C |
| Maximum Drain Source Resistance | 35 mΩ |
| Transistor Configuration | Single |
Inventory for the IRLZ34NPBF by Infineon from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
8,491
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
1,983
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
29,240
|
600 x $0.50
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
25,049
|
|
Visit Site | |
| Avnet America |
3,400
|
|
Visit Site | |
| Buerklin |
639
|
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
3,749
|
1 x $0.59
|
Visit Site | |
| Conrad |
755
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
3,861
|
|
Visit Site | |
| Newark |
4,532
|
|
Visit Site | |
| RS Americas |
754
|
1 x $0.39
|
Visit Site | |
| Rutronik |
|
|
Visit Site | |
| Schukat Electronic |
11,820
|
|
Visit Site | |
| TME |
3,456
|
|
Visit Site | |
| Verical |
352
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
3,861
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the IRLZ34NPBF
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.