Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
IRS2092STRPBF
Integrated analog input Class D audio amplifier driver in a small 16 pin package | Floating inputs enable easy half bridge implementation
Availability: Out of Stock
Package Type: SO-16
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the IRS2092STRPBF by Infineon and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the IRS2092STRPBF
| Part Name | IRS2092STRPBF |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| RoHS | True |
| Product Link | https://www.infineon.com/cms/en/product/power/class-d-audio-amplifier-solutions/discrete-class-d-audio-amplifier-ics/irs2092spbf/ |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Amplifier Class | Class D |
| Maximum Power | 500 (W) |
| Dimensions | 9.98 x 4 x 1.75 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Power Supply Type | Analogue |
| Application | Home Sound System, Speaker, Television |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 18 V |
| Package Type | PG-DSO |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Amplifier Type | Class-D |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 16 |
No issues have been reported for the IRS2092STRPBF
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.