Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
IS62WV51216BLL-55TLI
SRAM - Asynchronous Memory IC 8Mb (512K x 16) Parallel 55 ns 44-TSOP II
Availability: In Stock
Package Type: TSOP-44
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the IS62WV51216BLL-55TLI by ISSI and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the IS62WV51216BLL-55TLI
| Part Name | IS62WV51216BLL-55TLI |
| Manufacturer | ISSI, Integrated |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Pin Count | 44 |
| Number Of Words | 512 (k) |
| Low Power | Yes |
| Dimensions | 18.52 x 10.29 x 1.05 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 3.6 V |
| Width | 10.29 (mm) |
| Organisation | 512k x 16 bit |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 2.5 V |
| Number Of Bits Per Word | 16 (bit) |
| Height | 1.05 (mm) |
| Timing Type | Asynchronous |
| Length | 18.52 (mm) |
| Memory Size | 8 (Mbit) |
| Package Type | TSOP |
| Address Bus Width | 19 (bit) |
| Maximum Random Access Time | 55 (ns) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
Inventory for the IS62WV51216BLL-55TLI by ISSI from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
554
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
1,855
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
8,000
|
50 x $6.02
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
59
|
|
Visit Site | |
| Verical |
59
|
12 x $8.33
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
88
|
1 x $16.94
|
Visit Site |
No issues have been reported for the IS62WV51216BLL-55TLI
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.