Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
JTD2048S05
DC-DC Converter, Thru Hole, DIP, 20W, 5V@4A, 18-75V In, JTD20 Series | XP Power JTD2048S05
Availability: In Stock
Package Type: DIP-4
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the JTD2048S05 by XP Power and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the JTD2048S05
| Part Name | JTD2048S05 |
| Manufacturer | XP Power |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Load Regulation | 0.005 |
| Number Of Outputs | 1 |
| Output Voltage Adjustment Range (V) | ±10 (Minimum) (%) |
| Maximum Temperature | +100 (°C) |
| Standards Met | EN 55032, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-4, EN 61000-4-5, EN 61000-4-6, EN 61000-4-8, MIL-HDBK-217F |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package | 1.6 x 1 in |
| Series | JTD20 |
| Input Voltage Range (V) | 18 → 75 V dc |
| Isolated | Yes |
| Width | 25.4 (mm) |
| Depth | 10.4 (mm) |
| Isolation Voltage (V) | 1.6 (kV dc) |
| Length | 40.64 (mm) |
| Input Voltage Nominal (V) | 48 V dc |
| Distrelec Product Id | 30224629 |
| Minimum Temperature | -40 (°C) |
| Power Rating | 20 (W) |
| Output Voltage (V) | 5 (V dc) |
| Output Current (A) | 4 (A) |
Inventory for the JTD2048S05 by XP Power from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
30
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
10
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the JTD2048S05
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.