Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
KSZ8041FTLI
1/1 Transceiver Full MII, RMII 48-TQFP (7x7)
Availability: In Stock
Package Type: TQFP-48
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the KSZ8041FTLI by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the KSZ8041FTLI
| Part Name | KSZ8041FTLI |
| Manufacturer | Microchip |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 7 x 7 x 1 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Typical Data Rate | 10 Mbps, 100 Mbps |
| Power Supply Type | Single |
| Number Of Channels Per Chip | 1 |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 3.3 V |
| Package Type | TQFP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Standard Supported | IEEE 802.3u |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 48 |
Inventory for the KSZ8041FTLI by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
6
|
|
Visit Site | |
| Microchip Technology Inc |
6
|
|
Visit Site | |
| Newark |
|
250 x $3.47
|
Visit Site | |
| RS UK |
340
|
|
Visit Site | |
| TME |
199
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
6
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the KSZ8041FTLI
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.