Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
KSZ9021RL
8/8 Transceiver Full Gigabit Ethernet 64-LQFP-EP (10x10)
Availability: In Stock
Package Type: LQFP-64
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the KSZ9021RL by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the KSZ9021RL
| Part Name | KSZ9021RL |
| Manufacturer | Microchip |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 10 x 10 x 1 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Ic Type | Transceiver IC |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 1.2 V |
| Number Of Transceivers | 1 |
| Package Type | LQFP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Data Rate | 1000 (Mbps) |
| Standard Supported | 1000BASE-T, 100BASE-TX, 10BASE-T, IEEE 802.3 |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 64 |
Inventory for the KSZ9021RL by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
351
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
3,691
|
36 x $8.34
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
|
320 x $3.79
|
Visit Site | |
| Microchip Technology Inc |
|
|
Visit Site | |
| Newark |
|
100 x $3.69
|
Visit Site | |
| Onlinecomponents |
663
|
|
Visit Site | |
| TME |
|
|
Visit Site | |
| Verical |
40
|
2 x $4.17
|
Visit Site |
No issues have been reported for the KSZ9021RL
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.