Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
KSZ9897RTXC
Ethernet Switch 10/100/1000 Base-T PHY I2C, SPI Interface 128-TQFP-EP (14x14)
Availability: In Stock
Package Type: TQFP-128
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the KSZ9897RTXC by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the KSZ9897RTXC
| Part Name | KSZ9897RTXC |
| Manufacturer | Microchip |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 14.2 x 14.2 x 1.05 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Vlan Support | Yes |
| Ic Type | Switch IC |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 1.8 V, 2.5 V, 3.3 V |
| Number Of Ports | 7 |
| Package Type | TQFP-EP |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Data Rate | 10 Mbps, 100 Mbps, 1000 (Mbps) |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Pin Count | 128 |
Inventory for the KSZ9897RTXC by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
1,360
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
329
|
1 x $12.83
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
1,000
|
24 x $12.61
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
2
|
1 x $11.28
|
Visit Site | |
| Onlinecomponents |
2,882
|
|
Visit Site | |
| Verical |
232
|
1 x $11.04
|
Visit Site |
No issues have been reported for the KSZ9897RTXC
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.