Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
L296
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 5.1V 1 Output 4A Multiwatt-15 (Horizontal, Bent and Staggered Leads)
Availability: In Stock
Package Type: MULTIWATT-15
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the L296 by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the L296
| Part Name | L296 |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Outputs | 1 |
| Converter Type | Step Down |
| Load Regulation | 45 mV |
| Dimensions | 19.6 x 5 x 10.7 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Width | 5 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Line Regulation | 50 mV |
| Output Type | Adjustable |
| Maximum Switching Frequency | 0.2 MHz |
| Efficiency | 90 (%) |
| Length | 19.6 (mm) |
| Package Type | MULTIWATT V |
| Switching Regulator | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 10.7 (mm) |
| Maximum Output Current (A) | 4 (A) |
| Pin Count | 15 |
| Maximum Input Voltage (V) | 46 V |
| Minimum Input Voltage (V) | 9 V |
Inventory for the L296 by STMicroelectronics from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
1,000
|
31 x $9.80
|
Visit Site | |
| Mouser |
|
N/A | Visit Site | |
| Newark |
14
|
|
Visit Site | |
| Schukat Electronic |
40
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the L296
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.