Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
L4978
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 3.3V 1 Output 2A 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Availability: In Stock
Package Type: DIP-8
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the L4978 by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the L4978
| Part Name | L4978 |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Pin Count | 16 |
| Number Of Outputs | 1 |
| Dimensions | 10.5 x 7.6 x 2.35 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Efficiency | 87 (%) |
| Maximum Output Voltage (V) | 50 V |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Line Regulation | 10 mV |
| Output Type | Adjustable |
| Maximum Switching Frequency | 300 kHz |
| Width | 7.6 (mm) |
| Length | 10.5 (mm) |
| Package Type | SOIC W |
| Switching Regulator | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Output Voltage (V) | 3.3 V |
| Height | 2.35 (mm) |
| Maximum Output Current (A) | 2 (A) |
| Regulator Function | Buck Controller |
| Maximum Input Voltage (V) | 55 V |
| Minimum Input Voltage (V) | 8 V |
Inventory for the L4978 by STMicroelectronics from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
2,249
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
40,000
|
188 x $1.60
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
10,000
|
2,000 x $1.85
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Buerklin |
|
|
Visit Site | |
| Conrad |
50
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
1,801
|
|
Visit Site | |
| Newark |
5
|
|
Visit Site | |
| TME |
81
|
|
Visit Site | |
| Verical |
1,328
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
1,801
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the L4978
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.