Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
L5973D
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.235V 1 Output 2.5A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Availability: In Stock
Package Type: HSOP-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the L5973D by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the L5973D
| Part Name | L5973D |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Pin Count | 8 |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 15 mV |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.25 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Output Voltage (V) | 35 V |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Output Type | Adjustable |
| Maximum Switching Frequency | 280 kHz |
| Width | 4 (mm) |
| Length | 5 (mm) |
| Height | 1.25 (mm) |
| Package Type | HSOP |
| Switching Regulator | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Output Voltage (V) | 1.235 V |
| Minimum Input Voltage (V) | 4 V |
| Maximum Output Current (A) | 3.5 (A) |
| Regulator Function | Buck Controller |
| Maximum Input Voltage (V) | 36 V |
| Line Regulation | 10 mV |
Inventory for the L5973D by STMicroelectronics from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
190
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
278
|
260 x $1.16
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
50,941
|
2,000 x $1.02
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Buerklin |
|
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
2,732
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
1,045
|
|
Visit Site | |
| TME |
1,022
|
|
Visit Site | |
| Verical |
50,000
|
2,000 x $1.02
|
Visit Site |
No issues have been reported for the L5973D
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.