Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
L6470H
Bipolar Motor Driver DMOS SPI 28-HTSSOP
Availability: Out of Stock
Package Type: HTSSOP-28
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the L6470H by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the L6470H
| Part Name | L6470H |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Motor Type | Stepper |
| Dimensions | 9.8 x 4.5 x 1.05 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 45 V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Collector Emitter Voltage (V) | 45 V |
| Maximum Igbt Collector Current (A) | 3 (A) |
| Height | 1.05 (mm) |
| Width | 4.5 (mm) |
| Length | 9.8 (mm) |
| Package Type | TSSOP |
| Typical Switching Frequency | 125 (kHz) |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Output Configuration | Bipolar |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 8 V |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Pin Count | 28 |
No issues have been reported for the L6470H
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.