Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
L6480H
Bipolar Motor Driver DMOS SPI 38-HTSSOP
Availability: In Stock
Package Type: HTSSOP-38
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the L6480H by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the L6480H
| Part Name | L6480H |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Phase | 2 |
| Power Rating | 0.004 kW |
| Voltage Rating (V) | 85 V |
| Supply Voltage (V) | 95 V |
| Control Function | Current Controller |
Inventory for the L6480H by STMicroelectronics from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
1,130
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
2,425
|
45 x $6.79
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
7,500
|
1,250 x $7.12
|
Visit Site | |
| Verical |
2
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the L6480H
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.