Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
L6598D
Converter Offline Half-Bridge Topology 400kHz 16-SO
Availability: In Stock
Package Type: SO-16
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the L6598D by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the L6598D
| Part Name | L6598D |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Pwm Controller Type | Resonant |
| Dimensions | 10 x 4 x 1.64 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 16.6 V |
| Maximum Source Current (A) | 250 (mA) |
| Start-Up Supply Current (A) | 0.25 (mA) |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 10 V |
| Length | 10 (mm) |
| Maximum Switching Frequency | 400 kHz |
| Width | 4 (mm) |
| Maximum Supply Current (A) | 25 mA |
| Package Type | SOIC |
| Maximum Sink Current (A) | 450 (mA) |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Height | 1.64 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C, +150 °C |
| Pin Count | 16 |
Inventory for the L6598D by STMicroelectronics from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
1,533
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
11,300
|
270 x $1.29
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
1,473
|
1,000 x $2.67
|
Visit Site | |
| Verical |
150
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the L6598D
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.