Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
L7805ABD2T-TR
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A D²PAK
Availability: Out of Stock
Package Type: TO-263-3
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the L7805ABD2T-TR by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the L7805ABD2T-TR
| Part Name | L7805ABD2T-TR |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Positive |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 100 mV |
| Dimensions | 10.4 x 4.6 x 9.35 (mm) |
| Line Regulation | 50 mV |
| Maximum Output Current (A) | 1.5 (A) |
| Regulator Type | Linear Voltage |
| Output Type | Fixed |
| Height | 9.35 (mm) |
| Width | 4.6 (mm) |
| Length | 10.4 (mm) |
| Output Voltage (V) | 5 V |
| Package Type | D2PAK |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Input Voltage (V) | 35 V |
| Quiescent Current (A) | 6 (mA) |
No issues have been reported for the L7805ABD2T-TR
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.