Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
L7805CDT-TR
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A DPAK
Availability: In Stock
Package Type: DPAK
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the L7805CDT-TR by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the L7805CDT-TR
| Part Name | L7805CDT-TR |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Positive |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 100 mV |
| Dimensions | 6.6 x 6.2 x 2.4 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Regulator Type | Linear Voltage |
| Output Type | Fixed |
| Height | 2.4 (mm) |
| Width | 6.2 (mm) |
| Length | 6.6 (mm) |
| Output Voltage (V) | 5 V |
| Package Type | DPAK |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Quiescent Current (A) | 8 (mA) |
| Maximum Output Current (A) | 1.5 (A) |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Input Voltage (V) | 35 V |
| Line Regulation | 100 mV |
Inventory for the L7805CDT-TR by STMicroelectronics from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
11,513
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
4,116
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
162,268
|
1,905 x $0.16
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
75,000
|
2,500 x $0.28
|
Visit Site | |
| Avnet America |
27,500
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
10,731
|
|
Visit Site | |
| Newark |
11,699
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
8,620
|
|
Visit Site | |
| TME |
8,383
|
|
Visit Site | |
| Verical |
12,500
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
10,801
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the L7805CDT-TR
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.