Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
L7805CV
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-220
Availability: In Stock
Package Type: TO-220-3
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the L7805CV by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the L7805CV
| Part Name | L7805CV |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Positive |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 100 mV |
| Dimensions | 10.4 x 4.6 x 15.75 (mm) |
| Line Regulation | 100 mV |
| Maximum Output Current (A) | 1.5 (A) |
| Regulator Type | Linear Voltage |
| Output Type | Fixed |
| Height | 15.75 (mm) |
| Width | 4.6 (mm) |
| Length | 10.4 (mm) |
| Output Voltage (V) | 5 V |
| Package Type | TO-220 |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Input Voltage (V) | 35 V |
| Quiescent Current (A) | 8 (mA) |
Inventory for the L7805CV by STMicroelectronics from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Avnet America |
40,438
|
|
Visit Site | |
| Buerklin |
1,615
|
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
2,656
|
|
Visit Site | |
| Conrad |
2,816
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
21,498
|
|
Visit Site | |
| Newark |
3,959
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
5,150
|
|
Visit Site | |
| Schukat Electronic |
59,950
|
|
Visit Site | |
| TME |
45,254
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
22,045
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the L7805CV
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.