Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
L7812
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-220AB
Availability: In Stock
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the L7812 by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the L7812
| Part Name | L7812 |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Positive |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 100 mV |
| Dimensions | 10.4 x 4.6 x 9.15 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Quiescent Current (A) | 4.4 (mA) |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Regulator Type | Linear Voltage |
| Output Type | Fixed |
| Height | 9.15 (mm) |
| Width | 4.6 (mm) |
| Length | 10.4 (mm) |
| Output Voltage (V) | 12 V |
| Package Type | TO-220 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Accuracy | 2 (%) |
| Maximum Output Current (A) | 1 (A) |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Input Voltage (V) | 35 V |
| Line Regulation | 120 mV |
Inventory for the L7812 by STMicroelectronics from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
23,000
|
3,195 x $0.11
|
Visit Site | |
| Mouser |
|
N/A | Visit Site |
No issues have been reported for the L7812
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.