Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
L78L15CD-TR
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA 8-SOIC
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the L78L15CD-TR by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the L78L15CD-TR
| Part Name | L78L15CD-TR |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Positive |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 60 mV |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Regulator Type | Linear Voltage |
| Output Type | Fixed |
| Height | 1.5 (mm) |
| Width | 4 (mm) |
| Length | 5 (mm) |
| Output Voltage (V) | 15 V |
| Package Type | SO |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Quiescent Current (A) | 1.5 (mA) |
| Maximum Output Current (A) | 100 (mA) |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Input Voltage (V) | 35 V |
| Line Regulation | 150 mV |
Inventory for the L78L15CD-TR by STMicroelectronics from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
5,560
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
10,501
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
12,400
|
1,405 x $0.21
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
19
|
1 x $0.07
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
5,150
|
25 x $0.16
|
Visit Site | |
| TME |
2,764
|
|
Visit Site | |
| Verical |
10,000
|
7,500 x $0.09
|
Visit Site |
No issues have been reported for the L78L15CD-TR
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.