Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
L7908CV
Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output 1.5A TO-220
Availability: Out of Stock
Package Type: TO-220-3
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the L7908CV by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the L7908CV
| Part Name | L7908CV |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Negative |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 160 mV |
| Dimensions | 10.4 x 4.6 x 9.15 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Regulator Type | Linear Voltage |
| Output Type | Fixed |
| Height | 9.15 (mm) |
| Width | 4.6 (mm) |
| Length | 10.4 (mm) |
| Output Voltage (V) | -8 V |
| Package Type | TO-220 |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Quiescent Current (A) | 3 (mA) |
| Maximum Output Current (A) | 1.5 (A) |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Input Voltage (V) | -35 V |
| Line Regulation | 160 mV |
No issues have been reported for the L7908CV
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.