Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LAN9512-JZX
Microchip LAN9512-JZX, Ethernet Controller 10/100 Mbits/s, 3.3 V, 64-Pin QFN | Microchip Technology Inc. LAN9512-JZX
Availability: In Stock
Package Type: VFQFN-64
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LAN9512-JZX by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LAN9512-JZX
| Part Name | LAN9512-JZX |
| Manufacturer | Microchip |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 9 x 9 x 3.3 (mm) |
| Auto Negotiation | Yes |
| Ic Type | Controller IC |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 3.3 V |
| Package Type | QFN |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Data Rate | 10 Mbps, 100 (Mbps) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Physical Network Type | 100BaseTX, 10BaseT |
| Standard Supported | IEEE 802.3u |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Pin Count | 64 |
| Communication Mode | Full Duplex, Half Duplex |
Inventory for the LAN9512-JZX by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
18,238
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
13,666
|
78 x $3.88
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
260
|
260 x $5.07
|
Visit Site | |
| Onlinecomponents |
2,080
|
|
Visit Site | |
| Verical |
158
|
2 x $5.46
|
Visit Site |
No issues have been reported for the LAN9512-JZX
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.