Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LD1086V33
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-220AB
Availability: In Stock
Package Type: TO-220-3
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LD1086V33 by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LD1086V33
| Part Name | LD1086V33 |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Automotive Standard | AEC-Q100 |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 6 mV |
| Line Regulation | 6 mV |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Regulator Type | Low Dropout Voltage |
| Output Type | Fixed |
| Height | 15.75 (mm) |
| Width | 4.6 (mm) |
| Length | 10.4 (mm) |
| Output Voltage (V) | 3.3 V |
| Package Type | TO-220 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Quiescent Current (A) | 10 (mA) |
| Maximum Output Current (A) | 1.5 (A) |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Input Voltage (V) | 30 V |
| Dimensions | 10.4 x 4.6 x 15.75 (mm) |
Inventory for the LD1086V33 by STMicroelectronics from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
2,000 x $0.61
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
2,440
|
1,035 x $0.34
|
Visit Site |
No issues have been reported for the LD1086V33
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.