Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LD1117S33
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA SOT-223
Availability: In Stock
Package Type: TO-261-4
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LD1117S33 by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LD1117S33
| Part Name | LD1117S33 |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Positive |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 10 mV |
| Dimensions | 6.5 x 3.5 x 1.8 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Quiescent Current (A) | 5 (mA) |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Regulator Type | Low Dropout Voltage |
| Output Type | Fixed |
| Height | 1.8 (mm) |
| Width | 3.5 (mm) |
| Length | 6.5 (mm) |
| Output Voltage (V) | 3.3 V |
| Package Type | SOT-223 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Accuracy | ±1 (%) |
| Maximum Output Current (A) | 1.3 (A) |
| Pin Count | 3+Tab |
| Maximum Input Voltage (V) | 15 V |
| Line Regulation | 6 mV |
Inventory for the LD1117S33 by STMicroelectronics from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
128,000
|
2,370 x $0.13
|
Visit Site | |
| Mouser |
|
N/A | Visit Site |
No issues have been reported for the LD1117S33
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.